עמותת פגסוס הוקמה ע״י צביקה תמוז מ״מוקד חי״ העוסק בהצלת בעלי חיים משנת 1993.
צביקה, שלזכותו 20 שנות ניסיון בגידול סוסים, נחשף לתופעת ההתעללות בחמורים ובסוסים בישראל בשנת 2004 בעת שעמותות הפועלות למען בעלי חיים החלו להפנות אליו מקרי הצלה של סוסים וחמורים בידיעה שהוא בעל ניסיון, מחזיק בסוסים משלו וברשותו מקום לאחזקתם.
השמועה על כך שיש מישהו שדואג לסוסים וחמורים התפשטה במהירות. משטרת התנועה הארצית, החברה הלאומית לדרכים, ווטרינריים עירוניים וגורמים נוספים שעד אז לא ממש ידעו מה לעשות במקרים כאלו קפצו על המציאה והחלו להתקשר לצביקה בכל פעם שמצאו סוס או חמור משוטט בכביש.

עם עליית מחירי הברזל החלו תושבי השטחים להופיע באזור קו התפר בשרון ולעסוק באיסוף ברזל ובמקרים רבים גם בגנבתו, זאתתוך שימוש בחיות הרתומות לעגלה ונשואות מטען כבד.
אזרחים מאזור כפר סבא, רעננה והוד השרון, שהיו מזועזעים למראה אותם סוסים וחמורים רזים ופצועים, הנושאים מטען עצום של ברזלים, בעליהם מאיצים בהם במכות ללא רחם ברחובות הערים כשהם קורסים לעיתים ללא יכולת להמשיך
(ראו פעולת חילוץ של סוס), התקשרו לעמותות למען בעלי חיים ואלו הפנו אותם אל צביקה תמוז.

במהלך השנים חילץ צביקה תמוז עשרות סוסים וחמורים, בכל שעות היממה, שבעה ימים בשבוע, מעולם לא קרה שמישהו הודיע על סוס או חמור במצורה והמקרה לא טופל. אולם מחשש לניסיונות בעלי הסוסים לגנוב אותם או להתנכל להם, לא פורסמו מקרי הצלה אלו וצביקה אף הקפיד לבקש מהשוטרים לא למסור לאיש את שמו וכתובתו.

באוגוסט 2006 כתבה הגברת אתי אלטמן, דוברת עמותת תנו לחיות לחיות, מכתב לגורמים בממשלה ובו התריעה על המצב הקשה שבו נתונים הסוסים והחמורים בישראל, במכתבה תבעה מן הממשלה לקחת אחריות על פעולות ההצלה והאחזקה היקרה של בעלי חיים אלו שעד אז מימן צביקה תמוז מכיסו.
המשרד לאיכות הסביבה החל לממן את פעולות חילוץ הסוסים והחמורים, אך עדיין נותרה בעיית אחזקתם והשיקום הממושך שלו נזקקו בעלי החיים הללו. היה צורך דחוף בהקמת עמותה שתהיה הכתובת לסוסים ולחמורים בישראל.

במאי 2007 הגיעה לביקור בישראל משלחת של ארגון WSPA העולמי. הגברת ריבי מאייר, מקימת ״העמותה למען החתול בישראל״, הביאה את חברי המשלחת לביקור בחווה של צביקה תמוז וכך, בביקור מקרי ובלתי מתוכנן הוקם הבסיס לייסודה של עמותת פגסוס!
בשילוב עם WSPA החלה עמותת פגסוס בדרכה החדשה, עם חזון להקמת מרכז חינוכי ומרכז מבקרים שיעביר את מסר ההגנה על בעלי חיים אלו וילמד לזהות מצבי מצוקה של סוסים וחמורים.

בעתיד מקווה עמותת פגסוס לקיים בבתי ספר, במגזר היהודי והערבי, תוכנית חינוכית שתכליתה הנחלת מסר זה לדור הצעיר.
בבית המחסה של העמותה ״סוסיתא״ משוקמים בעלי החיים מבחינה גופנית ונפשית, מקבלים טיפול מסור והרבה אהבה. חלקם נשארים אצלנו וזוכים למעמד של תושבי קבע וחלקם מוצאים בתים מאמצים חדשים.
עמותת פגסוס מזמינה גם אתכם לקחת חלק במאבק להגנה על הסוסים והחמורים בישראל.

 

אודות